20 Ağustos 2014 Çarşamba

İş Arayanlara Küçük TavsiyelerUnited People'da çalışmaya başlamadan önce epey bir süre işsiz kaldım. Sürekli olarak ne yapacağıma karar veremedim. En sonunda bu bloga yazmaya başladım bu ay 5. senesini doldurdu. Bu blog benim işimi bulmamda bana epey yardımcı oldu hakkını yiyemem.

İşsizliğin nasıl bişey olduğunu iyi bildiğim için iş arayan arkadaşlara "sosyal medyada nasıl iş aranır?" minvalinde bir iki ipucu vereceğim. Umarım işinize yarar.

*Ajansların Facebook Sayfaları
Kesinlikle takip edin hatta çalışmak istediğiniz ajanslar CV'nizi direkt mesaj olarak sayfadan iletin. Bir sürü ajan buradan iş görüşmesi bağlıyor. Ek olarak iş ilanlarını da kendi sayfalarında paylaşan ajanslarda cabası.

*LinkedIn
LinkedIN hesabınızı güncel tutun. Okuduğunuz okullar, sertifikalar, yetenekler(gerçekci olun bilgisayarın açma düğmesine bastığınızda bilgisayar mühendisi olmuyorsunuz), mail adresleri, bloglar hatta sosyal medya hesapları mümkünse Slideshare'da yaptığınız sunumlar ve bence en önemlisi çalıştığınız markaların listesi hesabınızda yer alsın(sıfırdan başlayanlar markalardan önce kişisel projeleri var ise onları çözümleleri ve sunumlaştırmaları iyi olur). LinkedIn'de diğer kullanıcılar ile etkileşime girip iletişime devam edin görünür olun. Hatta paranız varsa Premiıum hesap alın. (en azından 1 aylık olarak)

*Hashtagler ve Twitter Arama Özelliği
İş arama konusu oldukça ciddi bir mesai gerektiryor. Facebook'ta çok iyi bir arama sistemi yer almıyor fakat Twitter oldukça başarılı bir şekilde kelime bazlı aramalara olanak sağlıyor. Örnek olarak "sosyal medya uzmanı" olarak bir arama oluşturun. Tweetdeck gibi bir araç kullanıyorsanı bu tip aramaları çoğaltabilirsiniz. En popüler bazı hashtagler şöyle: #işilanı #jobs ve #pozisyon olarak sıralanabilir.

*Kişisel Blogunuz
Geçmişte özellikel TBWA beni iş alsın adlı blogla dikkat çeken bir girişim olmuştu hatırlarsınız. Bu hiç de hatalı bir yöntem değil emin olun blog yazmam hem sizin için hem de işveren için iyi bir referans noktası olacaktır. Ek olarak blog yazmanın temel SEO bilgilerinin geliştirmek gibi bir yan etkisi de var.

*Sektörel Yayınların Sosyal Medya Hesapları
Birçok sektörel yayın kariyer ile ilgili köşeler bulunduruyor ve gayet güncel bir şekilde reklam yayınlamaya devam ediyorlar. Buralardan da gayet uykun ilanlar ile karşılacaksınız.

Benim iş arama sürecinde size destek olabileceğini düşündüğüm, aklıma gelen şeyler bunlar. Son olarak unutmayın sosyal medyada yaptığınız herşey sizin CV'niz olarak önünüze çıkacaktır. Birçok ajans sizin sosyal medyada yaptıklarınıza karışmaz ama siz ne yapın ne edin dikkat edin.

Saygılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası