25 Ağustos 2014 Pazartesi

Viral Video Yayınlamadan Önce Yapılması Gerekenler
"Viral nedir? Nasıl yenir?" diye bişey yazacak değilim. Bu yazının içeriği "viral videonun iyisi nasıl olur?" konusunda biraz daha farklı. Konumuz "viral video hazırlamadan önce ne gibi materyallerimizin elinde bulunması gerekir" üzerine kurulu olacak.

*İyi bir PR ajansı
Kesinlikle iyi bir PR ajansına sahip olmanız gerekiyor. Viral video prodüksiyonda değil PR'da toplan bunu kesinlikle unutmayın. PR ajansınızın sektörel dergilere ne kadar sözü geçiyorsa sizin videonunuzda o kadar çok PR Coverage alır. Ek olarak sektörel dergilerde çıkan haberleri umarsızca bloglarına koyan pek sevimli pazarlama bloggerları ile "coverage"nıza "coverage" katarsınız.

*En az iki Twitter Fenomeni
Elinizde bir Twitter fenomeni varsa en az 70 retweet garanti! Bu bile sizin viral videonuzu başarılı bir şekilde sunmanızı sağlar. Twitter ölçümle stratejisinde potansiyel erişim diye bir zırva olduğundan 70 retweetle 150 - 200 bin kişiye eriştik diye müthiş bir raporlama yapabilirsiniz. Nihayetinde size kimse sormaz "ulen bu kişiler bizi gerçekten gördü mü?" diye.

*Biraz Medya Bütçesi
Medya bütçesi viral videoların olmazsa olmazı. Öyle milyonlara ulaşan tıklama rekorları kıran(!) videoları kimse arayıp bulmuyor. Prestitial olarak önüne çıkanları insanlar zorla izlemek zorunda kalıyorlar. Kötü viral sayesinde Medya planlama ajansları da "nasıl izletiriz?" konusunda epey uzmanlaştı. Çok abartılı olmayan bütçelerle milyon gösterimlere ulaşıp süper izlenme rekorları kıran(!) viral videolar üretebilirsiniz.

*İnternetteki Komikli Videolardan Esinlenme
Son zamanlarda özellikle offline kökenli ajansların çıkarttığı videolarda bu özelliğin iyi işlediğini görüyoruz. "İyi işleme" konusunu şöyle açalım. Videoları izleyen ve yayan kişilerin temel alışkanlıkları aynı ve videolar için paylaş butonuna basmak için bu kullanıcılara çok ufak şeyler vermeniz yeterli oluyor. Güzel bir video açıklamasıyla "ünlü internet fenomeni ... markasının videosunda" başlığıyla çok güzel bir şekilde kullanıcılara butona basmak için tektikleyebilirsiniz.

Son olarak bu yazdıkları iyi bir video için ipuçları değil sadece bir videonun yayılması için temel ayaklar. Özellikle son zamanlarda çıkan videoların tamamı bu ayaklardan çok iyi destek alarak hayatlarına devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası