6 Mayıs 2014 Salı

Uygulamalı Facebook Reklam Yönetimi Örneği: Vestel

Yine Facebook'ta bir denk geldiğim bir reklam üzerinden Facebook reklamları üzerine bişeyler yazacağım .


Bu kez reklamımız görselini yukarıda paylaştığımız olan model. Bu modeli hizmet ettiği konuya paralel bir şekilde Page Like Ad olarak tanımlayabiliriz. Bu reklamda nasıl bir durum var onu kısaca anlatmaya çalışayım.

Bu reklam modeli native bir model olduğundan sağ alanda çıkan reklamlara göre hem daha az rahatsızlık verici hem de geri dönüşleri oldukça yüksek. Bu reklam modelinin temel kullanım amacı sayfa beğenilerini arttırmak. Peki sorun nedir?

Birinci sorun ben Vestel Facebook sayfasını beğeniyor olsam da bu sayfa reklamını görüyor olmam. Yani reklam hedeflemesinde sıkıntılı bir durum var. Facebook reklam arayüzünde küçük bir tıklama ile beğenenler dışında bir reklam gösterimi yapılması sağlanabilir. Öte yandan reklamın amacı sayfa beğenisini artırmak dışında sayfada yer alan bir alana trafik sağlamak da olabilir. İşte ikinci sorun burada çıkıyor eğer amaç trafik sağlamaksa ne görsel de ne de metinde beni bir şekilde sayfaya gönderecek bir hikaye veya yönlendirme içermiyor. İkinci olarak sayfaya trafik sağlayacak reklam modeli de bu değil. Sayfa trafiğini dolayısıyla etkileşimini arttıracak farklı reklam modelleri yer alıyor. Burda Page Post Ad adı verilen reklam modelleri kullanılıp sayfa etkileşimine katkı sağlanabilirdi.

Ek olarak bence Vestel'in halhazırda dönen teaser videosunun reklamının yapılması gerekiyordu. Video raporlama konusunda Facebook halen çok iyi durumda olmasa da videoları izletmek için iyi mecra olması göz ardı edilmemesi gerekiyor. (Facebook dün video raporlama için Google'a yakın bir sisteme benzeyen duyuru yaptı hadi hayırlısı)

Bu tip paylaşımlara ekran görüntüsü yakaladıkça devam edeceğim.

Saygılar.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası