13 Mayıs 2012 Pazar

Anneler Günü, Ajanslar ve Sinekler

Uzun bir aradan sonra tekrar bloga birşeyler kararlamak gerektiğinin farkına vardım. Anneler gününe denk gelmesi ise şans değil tabii olarak. Markaların sosyal medyalı anneler günü videoları piyasaya düşmesi birazda yazmak için bu konuda bana yardımcı oldu.


İlk video Arçelik'in hazırladığı (aslında Arçelik değil tabii olarak ajansının hazırladığı demek gerekli) "Sosyal Medyada Anne Devrimi" başlıklı 2 dakika 24 saniye uzunluğunda olan video. Videonun 1 dakikası izlenebilir kalanı ise profesyonel merakı olan kişilere hitap ediyor gibi.(Yani işin içinde olmasam 1 dakika 24 saniyelik kısmı izleyemezdim ne yazık ki) Bu video iyi niyetli fakat ve ufak bir sinek olması beni biraz rahatsız etti açıkcası."Sosyal Medyada Anne Devrimi"diye video çekip "Poke"un kaldırıldığını söyleyen bir video hazırlıyorsan çorbadaki sineğe yapılan muameleyi görmeyi beklemelisin. Facebook'ta ne yazık ki "Dürtme aksiyonu" halen duruyor. Keşke bu videoyu istihdam ettikleri "Sosyal Medyacı" arkadaşa gösterseydiler. (Bazı ajansların sosyal medya ekiplerinin sadece stajyerlerden oluştuğu düşünüyorum).


Bir diğer "Anneler Günü" temalı video ise "Yavrum Seni Like Ettim" başlıklı Profilo videosu oldu. Videonun açılışında "Teknolojiyi Profilo'larla takip eden annelerimiz, yavrularını Facebook'tan takip ediyor" gibisinden bir metin yazılmış. Güzel gaz verilmiş eyvallah.

Bu videoyu biraz geç izledim açıkcası ve benim aklıma "Acaba Profilo'nun bir Facebook sayfası var mı acaba?" sorusu gelmeden Olcayto Cengiz'in şu tweetini(https://twitter.com/#!/OlcaytoCengiz/status/200172178002542592) okudum. Öğrendim ki adamlar "Like Ettim" diye şarkı yapıp Facebook sayfası açmamışlar. Markanın "sosyal medyada var olmama" tercihini farklı neden/sonuç ilişkileri ile anlayabilirim fakat "Like Ettim" diye şarkı yapıp Facebook sayfası açmamak için "Çorbadaki Sinek" muamelesi az bile kalabilir. Bu iş denizde çakıl taşı sektirmek gibi birşey. 2-3 kez seker mutlu olursun ve taş sonunda suya düşer. Keşke bir Facebook sayfası açıp video düzenlemeye verdikleri bütçeden 2-3 Bin TL ayırıp bir Facebook sayfası açsaydılar. En azından seken taşları bir kovaya doldurabilirdiler.(Bunu kesinlikle ajansın önermesi ve hayata geçirmesi gerekiyordu)Neyse uzatmayalım. Sonuçta sektör profesyoneli olduğum için(artık) biraz daha sakin yazmak gerekiyor.
Sonraki yazımı Babalar Günü'ne saklıyorum bakalım orada hangi sinekleri yakalayacağız.

Not: Iñárritu gibi başlık atmışım arkadaş. Beklenti oluşmasa bari insanlarda.
Not 2: Yazım hatalarını bildirirseniz güzel olur.

Saygılar


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası