20 Eylül 2014 Cumartesi

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali'nden Aklımda Kalanlar


3 gün boyunca festival alanında olduğumdan birçok stantta vakit geçirme şansım oldu. Bizim ajansın çadırında stencil uygulaması ve bedava tişört verildiğinden ciddi bir yoğunluk oldu. İstediğim iki sunuma da girebilme şansı yakaladım onlar bana kalsın. Genel olarak alandan aklımda kalanlar şöyleydi. Liste önem sırasına göre değil benim aklıma gelen şeyler üzerine kurulu olacak.

Think Blue ve Şarj Eden Ayçicekleri
Yeni bişey olmasa da markanın "fayda sağlama" konseptini beslemesinden dolayı başarılı bir uygulama olarak düşünüyorum. Muhtemelen seneye de benzer bi kurgu ile devam edecekler.

Hava Şartları
İkinci gün yağmurla boğuşuldu fakat yine insanlar heyecanının kaybetmemişti. Bu güzel bir ayrıntı olarak gözüme takıldı.

Eşantiyon Kovalayan Gençler
Saygılarımı sunarım ama eşantiyon kovalama dışında daha güzel şeyler varken iki tişört için atmadıkları takla kalmadı. Festival alanında onlarca deneyimleyecek şey varken bunlarla uğraşmaları açıkça beni rahatlattı. Bir 10 sene daha kendimi geliştirmeden sektörde takılabilirim.

Fikirbazzenger'in 360 derece Selfie Çeken Oyuncağı
Yaratıcılık festivali derken bu tip şeyleri daha çok görmek istiyorum açıkçası. (Elbette ajansları yaratıcılık kavramına yaklaşımı farklı olabilir.) Fikirbazzenger hazırladığı düzenekle bir akıllı telefon aracılığıyla insanları 360 derece videolarını çekti. Kamera selfie çekerken kullanılan kamera açısını kullanılan açıda konumlandığından 360 derece selfie adıyla zeki bir kurgu oluşturdu. Bir denemesini de ben yaptım http://bit.ly/ZwCAq1 linkinden bulabilirsiniz.

Grey İstanbul #instacandy
Grey ajans olarak çadır kurmak yerine bir otomat geliştirmeyi uygun görmüş. Otomat "Dünyanın ilk Instagram filtresi temelli otomatı" olmak gibi bir iddia ile festival alanında yer kaplıyordu ve bu iddiasını yerine getiriyordu. #instacandy hashtagi ile paylaştığınız fotoğraftaki instagram filtresine göre size otomattan şeker veriyordu. İlginç bir uygulama olarak aklımda kaldı.

Codemodeon'un Oculus ile geliştirdiği uygulama
Oculus ile uygulama geliştirme işi için henüz çok erken bir dönem olsa da "erken kalkan yol alır" felsefesi ile Oculus ile geliştirilen bir uygulamaya yer vermişlerdi. Çadırında bir anda bir oyunun içinde kendine yer bulan katılımcılar bu yeni teknolojiyi test etme şansı yakaladılar. Codemodeon sitesine şuradan ulaşabilirsiniz. http://www.codemodeon.com/

Çok güzel sunumlar varmış. Ben hepsine giremesem de en merak ettiğim sunumlara girebildim. Sunumlar hakkında detaylı bilgiyi Bigumigu'dan bulabilirsiniz.

Saygılar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası