14 Temmuz 2010 Çarşamba

Steampunk ulen!

Şimdi "Steampunk nedir?" sorusuna cevap vermeyeceğim ama biraz ilgili olduğum bu konu hakkında nerelerden bilgi alabilirsiniz onların bir listesini yapacağım. Alakasız yazı yazma hakkımı kullanacağım bugün.

Kısaca Steampunk hakkında bir şey yazsam fena olmaz. Adında da anlaşılacağı gibi buhar makineleri devrinde geçen bir bilim kurgu alt türünün adı "Steampunk". Kraliçe Victoria zamanına denk gelen bir zaman dilimde geçtiği için genel olarak Victorian adı verilen bir tarza sahiptir ya da sanayi devrimi ve buhar makinelerinin sık olarak kullanılmaya başladığı devir Victoria'nın tahta olduğu devire denk geldiği için.

Bu tarz kıyafetlerden, mimariye türün bütün öğelerine hakimdir. 60 ve 70li yıllarda bu türde eserlere rastlansa dahi "Steampunk" tanımın yapılması 80li yıllara denk gelir. Hatta bazı kişiler yaptığı şeylere steampunk demese bile Jules Verne'nin bazı kitaplarında ileride steampunk olarak adlandırılacak öğeler gözümüze takılmaktadır. Steampunk ve Dieselpunk birbirine yakın sayılabilir fakat Cyberpunk tamamen ayrı bir türdür. Kısa bilgiler yeterlidir herhalde.


AHNECTHA "voiceless room" from can eren on Vimeo.


Kısa filmin neresi steampunk derseniz eğer detaylarda steampunk öğeleri dikkat çekiyor. Gerçekten ortada buhar canavarları görmek gibi beklentiniz olmasın. Kısa film ve bağımsız ellerden çıkmış bir eser. Korse, tvde görünen zeplin, deri kıyafetler, postacının gözlüğü gibi detaylar var steampunka dair. Steampunk film çekmek büyük maliyet gerektirir. Türün gereği olan buhar makineleri görsel efektler olmadan yaratmak çok zor. Bağımsız film olduğu için bu kadar detaylar dahi yeterlidir kanımca.

Filmi Facebook fan sayfası burada 

Yukarıda ki Türk yapımı kısa filmi seyrettikten sonra Steampunk hakkında bir şeyler yazmaya karar verdim aslında. Steampunk için Türkçe kaynak fazla yok. Burada da bu şöyle olur bu böyle olur gibi ahkamlar kesmek istemiyorum. Bilgi kurgu blogları bu konuda bir şeyler yazsa daha verimli olur. Size bir steampunk kaynakları listesi yapacağım. 

Türkçe kaynaklar fazla olmadığı için ilk etapta da herkesin bulabileceği şeyleri buraya sıralayacağım.
Uçandaire.org Steampunk etiketli yazılar
Ekşisözlük Steampunk başlığı  
Kayıp Dünya'dan Müge Alankuş yazısı 
Arabölge'den Steampunk nedir?
Bizibozmaz blogtan Steampunk dünyasından seçkiler

Yabancı Steampunk Kaynakları
Boing Boing Steampunk 
SteampunkWorkshop 
Wiki Steampunk Maddesi 
Victorian Web 
Brass Googles Blog 
Steampunk Magazine 

Diğer
Girls Of  the Steampunk Myspace 
Vernian Process Myspace , Abney Park Myspace , The Clockwork Quartet resmi site(Steampunk sadece bilimkurgu alt türü olmaktan çıkıp bir kültür olduğunu göstermek için bu konu ile ilgi bir iki müzik grubunu da paylaşalım)

Anime yönetmeni Hayaou Miyazaki'yi de unutmamak lazım Laputa ve Howl's Moving Castle içinde de bir çok steampunk öğeye yer vermiştir.

Ben bu kadar şey ile uğraşamam okuyamam derseniz. Steamboy, Laputa ve Wild Wild West filmilerini seyrederek ve Arcanum ve Rise of Legends oynayarak türe hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

Saygılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası