6 Haziran 2016 Pazartesi

Facebook'ta GIF kullanım kılavuzu

Selamlar, ajansta küçük bir gif kullanım kılavuzu hazırlamıştım. Burada da bulunsun.

Facebook’ta gif paylaşımları yapılabiliyor fakat reklam alanlarında gif kullanımı ne yazık ki gerçekleşmiyor. Bu yüzden gifleri MP4 formatında video olarak düzenleyip kullanmamız gerekiyor. Burada Cinemagraph dedikleri mantıkta olduğu gibi bir düzenleme yapmak gerekiyor. Gif’in hareketli sekansı 5 saniye ise videoyu 30 saniye olarak düzenleyip aynı sekansı 6 kez verebilme şansı yakalıyorsunuz ve gif etkisini kullanıcıya geçirebiliyorsunuz.

Gif formatının daha çok kullanıldığı alan ise post paylaşımları, burada 3 parti siteler kullanılıyor ve o sitelerden alınan linklerin öngösterimi Facebook’a çekiliyor ve gif paylaşımı gerçekleştiriliyor. Burada dezantajlı olan durum paylaşımların mobilde "gif butonu" olarak görünüyor olması yani gif ibaresine basıp başlatabiliyorsunuz. En popüler gif paylaşım sitesi Giphy. Page Post olarak Gif paylaşılmışsa bu page post ad olarak kullanılabiliyor. Tabii %20 kuralı burada da geçerli.


Reklam alnlarında temel olarak iki format kullanmayı tercih ediyoruz(Facebook’un izin verdiği formatlar da bunlar) resim formatı olarak jpg (png kullanımı da gerçekleşiyor. Transparan PNG gelmemesi gerekiyor burada background siyah olarak düzenlemişse o görünüyor). Video formatlarında ise mp4’ü tercih ediyoruz. Burada bir boyut ve uzunluk sınırı var (Tabii olarak 1 saatlik videoyu reklamda kullanmayacağımız ve göndereceğimiz videonun maks 2gb’yi geçmeyeceğini düşünüyoruz bu yüzden genellikle bir sınırımız yok gibi bahsediyoruz. Burada ekstra bir bilgi oalrak videolar Instagram’da kullanılacaksa 60 saniyeden uzun olmayacak. 

İşinize yarar diye düşünüyorum.

Saygılar 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası