9 Temmuz 2013 Salı

Gezi Parkı'nın Sosyal Direnişçileri #direngeziparki

Çok uzun süreden beri yazmıyorum biraz paslanmış olabilirim. Hele ki böyle bir derin konu hakkında yazmak daha da zorlu olacak gibi görünüyor. İşte yazıya başlıyorum. Bu yazım geçmişte yazdığım Friendfeed kullanıcı tipleri yazısına benziyor. (O kadar zaman geçmişti ki yazıyı bulamadım, bulursam eklerim). Gezi Parkı'nın sosyal direnişçileri hakkında kullanıcıları tiplere ayırıp aslında çok da doğru olmayan bir sınıflandırma çabasına girişeceğim. Başlıyoruz;

1. Tip "Pasif Agresif": Bilgisayar başında her türlü bilgiyi kaynak dahi araştırmadan sürekli retweet edenler, paylaşanlar ve yayılmasına katkı sağlayanlar. Bu kullanıcıların bir çoğu sokağa çıkmadan sokakataki adamdan daha ateşli ve yeryer saldırgan bir tutum sergileyerek direnişin sosyal medyada yayılmasını sağladılar ve ne yazıkki aşırı saldırgan ve kaynak peşinde koşmadan paylaşım yapmaları dezenformasyonun bir numaralı kaynağı haline gelmesini sağladılar.

2. Tip "Sakin Düzeysiz Laf Sokan Adamlar": Bu kullanıcılar genellikle 1. Tip ile içiçe olup onlar gibi içeriğin yayılmasından çok kişileri hedef alıp direkt bu kişiler ile ilgili iletişime geçen kişilerden kuruldular. Çoğunlukla komik olmayan mesajlar ile kişilere laf sokmaya çalıştılar.

3. Tip "Kesin bilgi mi? insaları": Adamlar temiz bilgi peşinde koşan ve sürekli olarak en doğru sonuçlar ile kullanıcıları yönlendiren ve en doğru içeriği paylaşmayı sağlayan adamlardı. Çoğunlukla bilgisayar başında olduklarından Kesin Bilgi mi? sorusunu soracak zamanları vardı ve bu soru birçok kişinin hangi sokağa kaçacağı konusunda en doğru cevabı sağlamaya çalıştı.

4. Tip "Yerinden bildiriyorum? İnsanları": Bu insanlardan Gümüşsuyu'na inmeyin tweetlerini okuduktan sonra Gümüşsuyu'na inen, Dolmabahçe'de aksiyon varmış deyince giden ve yerinden tweetleyen adamlardı. Gördüğünü yazan fotoğraflaya ve en doğru bilginin direkt kaynağını oluşturan kişilerdi. Fazla olmasa da sinirine kapılıp küfür de yazsalarda her zaman doğru bilgiyi verdiklerinden direnişin en önemli sosyal medya kahramanlarında birisi oldu.

5. Tip "Fotoğrafçılar": Herkesten direnişin en önünde barikatlarda olmasını beklemediğimiz gibi bu arkadaşlardan da beklemedik ama öyle fotoğraflar paylaştılar ki barikatların arkasında olmaktansa burada daha faydalı oldular. Boğazları düğümlediler, direnişi güçlendirdiler daha fazla kişiye ulaşmasını sağladılar.

6. Tip "Turistler": Her barikatla her duvar yazısıyla fotoğraf çektirenlerin katkısı nedir direnişe diye sorusuna cevap vermek çok kolay olmasa da direnişte her kuşaktan her sınıftan insanları gördüysek bu arkadaşların turistik fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşmasından sonra gördük. Onlar bu durumun aslında ne kadar önemli ve tarihsel olay olduğunu aktaran insanlar oldu.

7. Tip "Taraftarlar": Taraftar forumlarında korkusuzca Gezi'yi anlatanlar Çarşı'nın etrafında İstanbul United olarak birleşenler direnişin sosyal medyada da sokakta da en renkli kişileri. Hepimizin tipik futbol taraftarı hakkında kafamıza çizilen resmi baştan şekillendiren güzel insanlar.

Kişileri kategorize etmek zaman sevmediğim bir uygulama olsa da bu konuda bir kategorizasyon yapmadan duramadım açıkcası. Burada kategorize ederken kimseyi siyasi görüş olarak sınıflandırmamaya çalışmadım daha çok davranışsal bir şekilde gezinin insanlarını kategorize etmeye çalıştım. Elbette çok daha fazla kategori olabilirdi fakat gözüme takılanlar bunlar oldu. Okuyanlara teşekkür ederim.

Not: Yazım hatalarını bildiriniz çoktandır yazmıyorum, bayağı dağılmışımdır.

Saygılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası