4 Mart 2011 Cuma

Tumblr ve Geleneksel Medya

Twitter'da bir keresinde "bir servis markalar tarafından kullanılmaya başlamışsa olmuştur" demiştim. Bu cümleyi Instagram ile ilgili şu haberi okuduğum zaman kurmuştum. Haber kısaca Instagram'ın markalar ile ilişkisini yazıyordu. Bir çok servis yavaş yavaş böyle markalar ile beraber kullanılmaya başlıyor. Bu konuda son zamanların en dikkat çekici örneği olarak geleneksel medyanın Tumblr ile olan ilişkisi gözüme takıldı. Şimdi hangi markalar Tumblr kullanıyor bir listeleyelim. Aklımızda duracağına blogumuzda dursun.

Newsweek Tumblr : Haftalık haber dergimizin, zamanın ruhunu yakalayan blog hesabı. Yakın zamanda olan ve derginin web sitesinin genel mizacına uymayan içerikleri paylaşmaya yöneldiği hesap.

FOXBroadcasting : Fox kanalının "bu mecrayı da kaçırmayalım, aman burası eksik kalmasın" hevesi ile blogladığı adres. Sadece kanalın değil popüler dizilerin de Tumlr hesapları var daha çok yeniler. Açılmışsa devam edecektir umarım. Diğer hesaplar ise GLEEonFOX, FRINGEonFOX, The Chicago Code, BONESonFOX, The Cleveland Show, The X Factor (USA)

The New Yorker : Haftalık kültür-sanat dergisinin günlük dozlar haline büründürülmesi ile oluşturulan blog. Günün karikatürü bölümü dikkat çekici.

The Economist Tumblr : Günün nabzını tutan ve o resmi web sitelerindeki karmaşıklıktan uzak bir şekilde bu nabzı tutmak isteyenleri düşünmüşler sanırım.

Life : Çok geniş bir görsel arşivi olan bir derginin böylesine görsel ağırlıklı bir mecrada yer almaması zaten büyük eksiklikken bu eksikliği iyi değerlendirmişler.

Elle Magazine : Popüler moda dergisinin bu mecra için biçilmiş kaftan olması çok normal. Tumblr kullanıcısı diğer bloggerlara göre daha stilize hareket edebiliyor ve düşünüyor(ne yalan söyleyeceğim bu iş böyle)

Total Film : Dijital ortamı çok iyi kullanan ve web sitesinde sürekli buraya uygun içerikler(yani paylaşıma yönelik) üreten dergi buraya uzak kalamazdı.Yine buraya uygun olarak dergi ve web sitesi dışında farklı bir içerik üretmeye çalışarak gününü geçiriyor.

Sesame Street :  İşte Susam Sokağı'nın Tumblr hesabı. Bir göz atınız.

Team Coco : NBC kanalı haric bir çok kişinin sevdiği adama Conan O'Brien'nın internet sevdalısı ekibi tarafından kurulmuş blog. Gif manyağı olabilirsiniz bu blogta. (Uzun süre sonrasında Conan ile ilgli bir şeyler yazdım. Team Coco ve son durum hakkında bir yazı yazabilirim yakın zamanda)

Benim bildiklerim gözüme ilişenler ve bu yazıyı yazarken bulduklarım bunlar. Daha başka varsa yorum alanından destek olabilirsiniz.

Saygılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası