22 Mart 2011 Salı

SXSW Interactive bitti!


 Biraz geçikmiş olsa da  SXSW Interactive'in kapanışı üzerine birşeyler yazmak gerekli. Bu yazıyı yazmak için SXSW: Accelerator kazananlarının açıklanmasını bekledim. Bu arada da bir sürü içerik birikti. SXSW ardından benim gözüme çarpanları sıralamanın vakti de geldi. SXSW Accelarator kazananlarını not ederek başlayalım hemen.
News Related Technologies: Storify
Innovative Web Technologies: Hipmunk
Entertainment Technologies: Tango
Social Media & Social Networking Technologies: PopVox 
 Kategori kategori kazananlar yukarıda olduğu gibi. Zaten Hipmunk ve Storify son zamanlarda adlarından söz ettiren girişimlerdendi. Hazırlık yazısında ben de bu servislerden söz etmiştim. POPVOX enteresan bir servis aslında. Abd kongresindeki kanun taslakları hakkında insanlar ile konuşup, fikir paylaşabileceğiniz bir ortam yaratmaya çalışıyor. Tango ise kullanmaya fırsatım olmadı ancak kısaca değinmek gerekiyorsa bedava görüntülü aramaya olanak sağlayan bir program olduğunu anlıyoruz. 
SXSW'de Accelarator haricinde göz önünde olan ve sıkça yazılara konu olan şeyler şunlardı. HTML5, Foursquare yenilikleri, grup mesajlaşma, Interactive Awards konuları hakkında sıkça yazıldı çizildi. Interactive Awards'ın sosyal medya ayağını Team Coco kazandı.(Diğer kazananlar ise http://sxsw.com/interactive/awards/winners). Grup texting biraz da sponsorlardan birinin bu konuda olmasından dolayı da biraz ittirildiğini düşünüyorum (Group Me sponsor olan şirket). Her ne kadar bu sene Android yükseliş gösterdiyse de etkinliklerde en çok kullanılan mobil işletim sistemi iOS olmuş. Yine adında çokça söz edilen bir diğer servis yine sponsorlardan birisi olan Hashable oldu. Kartvizit değiştirmeyi kolaylaştırmayı sağlayan servis böylesine network üzerine de yoğunlaşılmış bir ortamda gayet başarılı olmuştur elbette.
Özellikle biriktirdiğim ve incelenmesi önerdiğim içeriklerin bir listesini vereceğim şimdi. 10 Ways SXSW IS the Internet  Ignite Social Media 
The Photo History of SXSW  Social Media Graphics

South by Southwest Homesick Blues  Get Satisfaction Blog (Yukarıda olan video sözlerine buradan ulaşabilirsiniz)
Yukarıdaki linkleri okuduğunuz anda SXSW'ya gitmiş kadar olursunuz (tabii şaka oranın atmosferi bir başkadır elbette). Bir çok yerde de yukarıda paylaştığım konular paylaşıldı, konuşuldu. iPad 2'nin çıkmış olması da çok önemli bir gelişmeydi, bu durum SXSW ile ilgili yazan herkesi bu konuda bir şeyler demek zorunda bıraktı. Bu sene bir çok kişi yeni Foursquare kim olacak diye bekledi fakat öyle büyük bir şey gözüme ilişmedi belki Storify ilginç bir şey olacak ama herkesin kullanacağı bir şeyler olacak mı? Orasını bekleyip göreceğiz. Kim bilir tahmin etmediğimiz bir servis yeni büyük şey olabilir. 

Not: "Ne bekliyoruz?" serisine devam edeceğim yarın. Bu yazıyı aradan çıkarmam gerekliydi. Çok fazla bilgi birikmişti. Her birine göz atsanız fena olmaz hani. Genellikle bilinen bloglardan alıntı yapmış olsam da çok fazla içerik üretildiği için gözden kaçması muhtemel bir durum olabilir diye burada paylaşmayı tercih ettim.
Saygılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Facebook Sayfası